- Dzięki nauce języka obcego lepiej rozumiesz mieszkańców swojego kraju, zwłaszcza tych, którzy mówią gwarą czerpiącą z języka obcego. Ucząc się niemieckiego lepiej rozumiesz Ślązaków lub Poznaniaków: śląski “kibel”, czyli “wiadro”, powstał na bazie niemieckiego “kübel” o tym samym znaczeniu.
- Masz frajdę widząc jak języki mieszają się ze sobą i zdając sobie sprawę, że znasz o wiele więcej słów niż myślałeś: francuski slangowy czasownik “killer”- czyli zabijać, to połączenie angielskiego słowa “to kill” oraz francuskiej końcówki wielu czasowników “-er”
- Nie dajesz się oszukać. Znając dobrze język (zwłaszcza potoczny) kraju do którego jedziesz, z łatwością przyjdzie Ci udawanie “lokalsa” dzięki czemu nie zapłacisz w taksówce stawki “dla zagranicznego turysty”.
- Jesteś bardziej bezpieczny. Nie raz i nie dwa udało mi się wyjść cało z jakiejś sytuacji na ulicy między innymi dlatego, że głośno krzyczałam mocno nieparlamentarne słowa w języku obcym. Choć można pokusić się o stwierdzenie, że sam krzyk był tu pomocny, pamiętajmy, że ludzie często nie chcą interweniować jeśli nie są pewni co się tak właściwie dzieje – znajomość języka obcego pozwoli nam dobitnie wykrzyczeć, że “to nie jest mój mąż” nawet jeśli facet wciągający nas właśnie w jakąś bramę głośno twierdzi inaczej.
- Zmniejszasz ryzyko zachorowania na Alzheimera – jak pokazują badania, osoby dwujęzyczne zapadają na tę chorobę średnio około 5 lat później niż osoby, które mówią tylko jednym językiem.
Sprawdź jaki pomysł mamy na Twoje zajęcia językowe
- Masz szerszy dostęp do informacji. Często zdarza się, że natrafiamy na wzmianki o takich czy innych zagranicznych badaniach – znajomość danego języka umożliwi nam sprawdzenie o co w danych badaniach naprawdę chodziło, jak zostały przeprowadzone oraz czy ci, którzy się na nie powołują nie interpretują ich wyników na swoją korzyść.
- Zyskujesz umiejętność bardziej precyzyjnego wysławiania się w języku ojczystym, co poprawia Twoje umiejętności komunikacyjne oraz relacje osobiste i zawodowe. Kiedy nie znamy wszystkich niezbędnych nam akurat słów w języku obcym, musimy kombinować jak przekazać daną myśl, by została odczytana w sposób przez nas zamierzony. Wspomniane “kombinowanie” przekłada się na lepszą werbalizację naszych myśli również poza zajęciami.
- Jeśli korzystasz z zajęć online, to nawet jeśli obsługa komputera nie była do tej pory Twoją mocną stroną, prawdopodobnie uczysz się obsługi kilku użytecznych programów i aplikacji, które nie tylko wspomagają Cię w nauce, ale również w organizacji życia codziennego i zawodowego. Uwalniasz swój czas, automatyzujesz pewne działania i w rezultacie poprawiasz efektywność. Same plusy!
- Jesteś bardziej tolerancyjny – aby ułatwić sobie naukę zaczynasz wyszukiwać podobieństwa w systemach językowych co powoli staje się Twoim nawykiem i przekłada na wyszukiwanie cech wspólnych dotyczących np. ludzi czy Waszych potencjalnych wspólnych interesów. Zaczynasz się bardziej koncentrować na tym, co łączy, a nie dzieli, co poprawia również nastawienie do życia i gwarantuje więcej spokoju wewnętrznego.
- Zyskujesz więcej przyjemności z czytania i oglądania filmów. Moje ulubione komiksy w oryginale zawsze są dla mnie zabawniejsze niż ich tłumaczona wersja.
A Ty co dopisałbyś do tej listy?