Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz uczyć się języka i nie zawsze wiesz, jak wymówić jakieś zdanie znalezione w podręczniku, czy też Twój poziom pozwala Ci spokojnie surfować po aplikacjach z newsami lub zgłębiać meandry gospodarki w języku obcym, czasem dobrze jest usłyszeć jak coś wymawiają nativi lub posłuchać króciutkiego podcastu prowadząc samochód lub szykując kolację. Z pomocą w każdym z tych przypadków przychodzą nam programy działające na zasadzie Text to speech, które “czytają” dowolny, skopiowany i wklejony przez nas do programu tekst.
Sama znam i przetestowałam dwa z nich – bardziej uniwersalny Natural Readers (https://www.naturalreaders.com/) oraz francuski Astread (http://astread.com).
Ponieważ Natural Readers jest bardziej wszechstronny, to na jego przykładzie wypunktuję korzyści które nam przynosi:
- 11 różnych języków do wyboru (wraz z różnymi wariantami akcentów, np. brytyjski i amerykański)
- 19 prędkości czytania tekstu
- Spora lub wręcz duża liczba głosów (w zależności od wybranego języka)
- Możliwość zapisania nagrań w postaci plików MP3 i odsłuchania ich w wybranej chwili
- Opcja jednoczesnego słuchania i podążania za tekstem wyświetlonym i podświetlanym (jak na karaoke) na ekranie komputera.
- Wtyczka ułatwiająca odsłuchiwanie zawartości stron www oraz dokumentów Google.
Sprawdź jaki pomysł mamy na Twoje zajęcia językowe
Przetestowałam różne głosy w wersji angielskiej i francuskiej i muszę powiedzieć, że choć oczywiście można znaleźć tu parę “ale”, zaczęłam polecać ten program swoim kursantom jako opcję uzupełnienia pracy z krótkim tekstem. Wielu z nich mówi, że łatwiej jest im zrozumieć nowy tekst, jeśli jednocześnie słyszą, jak jest czytany w tempie dostosowanym do ich poziomu znajomości języka. Nagrania mp3 świetnie sprawdzają się osobom, które lubią słuchać podcastów przemieszczając się.
Natural Readers oferuje sporą część swoich możliwości w wersji darmowej; za inne będziemy musieli zapłacić.
Czy znacie inne programy tego typu? Może jest jakiś, który polecacie bardziej? Napiszcie w komentarzach.
Miłego słuchania! 🙂